Jaki faktoring wybrać?
Znajdź idealny faktoring
dla swojej firmy
Jaki faktoring wybrać?
Przedsiębiorca, który poszukuje finansowania obrotowego dla swojej firmy, staje przed dylematem. Rynek jest pełen ofert, ale jak wybrać tę, która będzie najlepiej skrojona do jego potrzeb? Analiza oferty faktoringowej nie musi być trudna, wystarczy, że zapoznamy się z podstawowymi zagadnieniami, jakie funkcjonują w świecie faktoringu.
Coraz bardziej popularnym sposobem, aby sfinansować zapotrzebowanie na kapitał obrotowy w przedsiębiorstwie, jest faktoring.
Poznaj go z praktycznej strony dzięki naszej publikacji.
Dla kogo jest przeznaczony faktoring?
Faktoring jest finansowaniem przeznaczonym dla przedsiębiorców, którzy potrzebują uzupełnić kapitał obrotowy. Rosnąca sprzedaż każdej firmy wymaga środków pozwalających sfinansować handel. Niezwykle rzadko sprzedaż następuje za gotówkę, za to regułą za to jest odroczony termin płatności. Tymczasem z drugiej strony występują zobowiązania — handlowe, pracownicze, finansowe i podatkowe — które nie mogą czekać.
Z faktoringu bardzo często korzystają branże, które charakteryzują się długimi terminami płatności, takie jak np. branża transportowa, gdzie średni czas płatności to 65 dni.
Przyspieszenie płatności pozwala na bieżąco regulować zobowiązania takie jak: paliwo czy podatki.
Kolejną branżą coraz częściej używającej faktoringu w praktyce jest branża budowlana, która przyspiesza swoje płatności po to by móc szybciej akumulować materiały na kolejne kontrakty. Budownictwo jest jedną z kategorii, gdzie w ostatnim okresie inflacja mocno wpływa na rentowność biznesu. Ci, którzy potrafią się lepiej zabezpieczyć mają wyższą stopę zwrotu – tym samym dla branży budowlanej często wykorzystywanie faktoringu jest zyskiem a nie kosztem. Branża budowlana równie często wykorzystuje faktoring zakupowy po to aby również finansować faktury na materiały konieczne do realizacji kontraktów.
Finansowanie w postaci faktoringu może być szczególnie dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw handlowych, które z natury mają szczupłą strukturę bilansu, niewielkie kapitały własne i aktywa trwałe. Tymczasem, mogą wykorzystać swoje należności jako podstawę finansowania zewnętrznego i dzięki temu regulować terminowo swoje zobowiązania. Ostatnio na rynku pojawił się nowy produkt dla branży: faktoring pod terminale.
Faktoring jest też bardzo dobrym wyborem dla firm, które cierpią z tytułu okresowego osłabienia wyników finansowych. Niższy zysk, spadająca marża, wyższe koszty — to zawsze może spowodować ograniczenie kredytu bankowego lub oczekiwania twardych zabezpieczeń. Tymczasem faktoring, co do zasady opierając się na należnościach, jest bardziej odporny na ryzyko.
Rodzaje faktoringu i jak wybrać właściwy dla swojej organizacji?
Rodzaj faktoringu jest dobierany stosownie do profilu handlowego przedsiębiorcy.
W zależności od tego, czy jest to sprzedaż krajowa, czy zagraniczna, towar lub usługi, jednorazowa lub powtarzalna możemy wybrać z następujących wariantów.
Faktoring
jawny
finansowanie z powiadomieniem dłużnika faktoringowego, potwierdzeniem jego zobowiązania oraz ewentualną cesją należności na rzecz faktora.
Faktoring
cichy
finansowanie bez powiadomienia dłużnika faktoringowego i stosownie do tego bez potwierdzenia zobowiązania i cesji.
Faktoring
z regresem
finansowanie, które daje faktorowi prawo do dochodzenia swoich należności od faktoranta, jeśli dłużnik faktoringowy nie zapłaci w terminie. W praktyce faktor rezerwuje sobie prawo windykować jednocześnie obydwie strony.
Faktoring
bez regresu
finansowanie, które nie daje faktorowi prawa do roszczenia zwrotnego wobec faktoranta, a dochodzenie jego należności może nastąpić tylko od dłużnika faktoringowego.
Kredyt obrotowy może być wykorzystany na różne cele, takie jak wypłaty wynagrodzeń dla pracowników, koszty administracyjne, rozliczenia z urzędem skarbowym i ZUS, wydatki na wyposażenie biura oraz inne bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności. Konkretny cel wykorzystania środków zależy od wybranego rodzaju kredytu obrotowego i preferencji przedsiębiorcy.
Faktoring
eksportowy
finansowanie należności zagranicznych, wynikających ze sprzedaży obcym podmiotom. W efekcie ewentualna windykacja dłużnika faktoringowego to działania na prawie obcym, co dla wielu polskich faktorów może być nie do przyjęcia.
Faktoring
dokumentowy
jest to usługa zarządzania dokumentami handlowymi (zamówienia, faktur, dowody dostawy i płatności), pozbawiona elementu finansowania. Jest to rozwiązanie dla podmiotu obcego, który na wybranym rynku eksportowym chce mieć obsługę sprzedaży bez zakładania własnego biura.
Faktoring
odwrotny
finansowanie zobowiązań faktoranta, zamiast należności. Faktor zgadza się regulować faktury kosztowe do określonego limitu zaangażowania. Faktoring odwrotny może być połączony z klasycznym faktoringiem zaliczkowym (zwanym też wierzytelnościowym lub należnościowym), w którym faktor zamiast na konto faktoranta przelewa środki bezpośrednio na rachunki dostawców.
Faktoring
ubezpieczony
lub Faktoring Zabezpieczony – finansowanie, które prócz oparcia się na wiarygodności płatniczej dłużnika faktoringowego oraz samego faktora, jest wsparte także wpisem hipotecznym lub polisą towarzystwa ubezpieczeniowego.
Faktoringu nie należy mylić ze skupem faktur, czyli nabyciem wierzytelności. Taka operacja ma charakter transakcji kapitałowej, a nie usługi.
Zazwyczaj tego rodzaju operacje wykonywane są ze znacznym skontem, czyli redukcją ich nominalnej wartości. Transakcje te najczęściej wykonywane są na całych portfelach tzw. wierzytelności nieregularnych, czyli trudnych, wątpliwych, przeznaczonych do windykacji.
Strefa wiedzy:
Poszukujesz finansowania
dla swojej firmy?
Potrzebujesz pomocy?
Nasz ekspert pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę!