crossdocfacebooklinkedinmailuploadweb
serwis wspierający płynność dla MŚP

Wybór faktoringu – jak to zrobić, na co zwracać uwagę?

Decydując sie na wprowadzenie w firmie finansowania obrotowego przedsiębiorca staje przed trudnym zadaniem, by spośród licznych propozycji wybrać coś atrakcyjnego dla siebie. Znalezienie właściwej oferty faktoringu może okazać sie trudne, szczególnie jeśli ktoś nie zna tematyki i nie zdaje sobie sprawy z tego na jakiej zasadzie faktoring funkcjonuje. Dlatego poniżej znajdziecie kilka porad, dzięki którym możliwe że znalezienie atrakcyjnej oferty stanie się łatwiejsze i wybrany faktoring spełniać będzie oczekiwania firmy, która sie na niego zdecydowała.

Czym jest faktoring i kto powinien się na niego zdecydować?

Faktoring to usługa finansowania przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać większy kapitał obrotowy. Firma zajmująca się faktoringiem wykupuje należności z tytułu usług bądź sprzedaży realizowanej przez przedsiębiorcę, który w ten sposób uzyskuje środki na finansowanie działalności bez czekania na zapłacenie faktury.

Faktoring to rozwiązanie przeznaczone dla firm, które potrzebują kapitału do organizacji własnej działalności i nie mogą sobie pozwolić na oczekiwanie na płatność przy zachowaniu długich terminów. Szczególnie więc faktoring będzie polecany w tych branżach, gdzie wykorzystuje się długie terminy płatności. Dzięki zastosowaniu faktoringu można uzyskać środki na bieżącą działalność, regulować zobowiązania zanim otrzyma się płatności z wystawionych faktur.

Faktoring sprawdzi się także w przypadku firm prowadzących działalność handlową oraz przy przedsiębiorstwach, w których spadają wyniki finansowe i możliwości uzyskania środków bankowych są trudniejsze. W przypadku faktoringu system działania oparty na należnościach sprawia, że istnieje mniejsza podatność na spadki wyników, a można mówić o wyższej odporności na ryzyko.

Analizy oferty faktoringu – na co zwrócić uwagę?

Szukając oferty faktoringu w pierwszej kolejności przedsiębiorca powinna zwrócić uwagę na to jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o dostępność konkretnych propozycji. Firmy, które zajmują się faktoringiem kontrolują klientów, sprawdzają ryzyko uwzględniając charakter prowadzonej działalności. To zaś sprawia, że istnieją takie należności, które nie są przyjmowane do faktoringu. Dlatego firma musi wybrać faktoring, w ramach którego jej należności będą przyjmowane do obsługi, a nie zawsze będzie to możliwe.
Druga istotna kwestia to kwestie techniczne związane z faktoringiem, które należy brać pod uwagę. Warto wybierać ofertę faktoringu, w ramach której będzie można ograniczać ilość gromadzonych dokumentów na rzecz obsługi elektronicznej, która wydaje sie być najlepszym rozwiązaniem.
W ocenie trzeba mieć na uwadze również samo funkcjonowanie firmy faktoringowej. Na rynku funkcjonują różne podmioty prowadzące działalność o takim charakterze, dlatego warto sprawdzić firmę, zobaczyć jak wyglądają opinie klientów. Można zwrócić uwagę na to czy firma faktoringowa oferuje dodatkowe usługi jak programy do faktur, obsługę księgową. Może się okazać, że takie kompleksowe podejście do tematu okaże się być najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, którzy będzie mógł ograniczyć koszty, oszczędzić czas i pieniądze.

Koszty jakie niesie za sobą faktoring

Nie można zapominać o podstawowej kwestii, która będzie analizowana przy wyborze faktoringu a mianowicie o tym jakie koszty faktoring będzie niósł za sobą. Koszty faktoringu uzależnione będą od jego formy. Jeśli usługa ma charakter ciągły i dotyczy określonego limitu to wycena będzie dokonywana na podstawie operacji jakie związane są z faktoringiem. Jeśli będzie to usługa sporadyczna, jednorazowa to koszty najczęściej są wynikiem procentu od wartości na jaką będą kalkulowane należności, które faktoring ma obejmować.

Ogólny zarys to oczywiście wskazanie na to od czego koszty mogą zależeć, ostatecznie zawsze to jakie będą ponoszone wydatki to wynik indywidualnych ustaleń przedsiębiorcy z firmą faktoringową.

Rodzaje faktoringu

Dla przedsiębiorcy decydującego się na faktoring istotne będzie również to, że faktoring występuje jako usługa w kilku rodzajach. Rodzaj faktoringu powinien być dopasowany do tego jaki profil działalności prowadzi przedsiębiorca. W zależności od tego można się decydować na takie rozwiązania jak:

faktoring jawny
faktoring cichy
faktoring z regresem

Faktoring jawny to finansowanie, w którym dłużnik faktoringowy jest informowany o tym, że faktor przejmuje jego zobowiązania, dostaje w tym zakresie dokumenty potwierdzające cesje.
Faktoring cichy to sytuacja, w której nie ma powiadomienia dla dłużnika faktoringowego, nie ma dokumentu, który ma potwierdzać zobowiązanie oraz cesję.

Faktoring z regresem to finansowanie, w którym faktor może próbować uzyskać środki nie tylko od dłużnika faktoringowego, ale jeśli ten nie płaci w terminie to również od faktoranta. To sytuacja, w której faktor będzie chronił swoje interesy i doprowadzał do sytuacji, w której ma prawo do tego, by w miarę możliwości i potrzeb decydować się na działania windykacyjne zarówno dłużnika faktoringowego jak i samego faktoranta.