crossdocfacebooklinkedinmailuploadweb
serwis wspierający płynność dla MŚP

Ile kosztuje faktoring? – szczegółowy przegląd

Faktoring pomaga poprawić płynność finansową i szybciej uzyskać płatność za wystawioną fakturę z długim terminem płatności. Jednocześnie finansowanie w takiej formie usprawnia proces terminowego prowadzenia rozliczeń z urzędem skarbowym, gdyż przedsiębiorca od razu ma środki na np. zapłacenie podatku VAT i innych należności. Dowiedz się, ile wynoszą koszty faktoringu.

Czym jest faktoring i jak poprawić płynność finansową z jego pomocą?

Faktoring to usługa finansowa, która polega na wykupieniu faktur z odroczonym terminem płatności. Wykupujący, czyli faktor, w umowie faktoringowej wskazuje, na jakich zasadach odkupi fakturę od faktoranta, czyli przedsiębiorcy. Umowa faktoringowa określa, jaki jest koszt faktoringu, czyli jaką kwotę z wartości faktury brutto pobiera faktor, a także, ile pieniędzy otrzyma przedsiębiorca na konto.

Jak działa faktoring w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności?

Dzięki usługom faktoringu przedsiębiorcy zachowują płynność finansową, nawet gdy terminy płatności faktur przypadają na 60 dni. Usługi faktoringowe sprawiają, że przedsiębiorca nie musi czekać na termin płatności dokumentu sprzedaży, gdyż od razu otrzymuje pieniądze od faktora. Zdarza się również sytuacja, że kupujący ma finansowane zakupy przez faktora. Musi on później uregulować należność na konto faktora – jest to faktoring odwrotny.

Kto korzysta z faktoringu?

Z faktoringu może skorzystać każde przedsiębiorstwo, które potrzebuje wsparcia w zachowaniu płynności finansowej. Nie ma wykluczeń branżowych. Faktorzy kierują swoją ofertę zarówno do średnich firm, jak i małych jednoosobowych działalności gospodarczych. Warunki udzielania finansowania faktur różnią się w zależności od faktora, dlatego część z nich dopuszcza finansowanie bez wymagania minimalnego okresu prowadzenia działalności, a niektórzy pobierają wyższą prowizję, jeśli firma istnieje na rynku od niedawna.

Czy faktoring odwrotny obniża zdolność kredytową?

Co ważne, faktoring nie obniża zdolności kredytowej i w przyszłości może mieć jedynie pozytywny wpływ na możliwość uzyskania kredytu bankowego na cele inwestycyjne lub obrotowe.

Sprawdź faktoring ranking

Rodzaje faktoringu

W Polsce dostępne są m.in. takie rodzaje faktoringu: pełny, niepełny i mieszany. W każdym z rodzajów faktoringu finansowaniu podlegają faktury z odroczonym terminem płatności zaakceptowane przez faktora. Różne oferty faktoringu różnią się od siebie przede wszystkim ryzykiem, a nie tym, ile kosztuje faktoring.

Co to jest faktoring pełny?

W przypadku faktoringu pełnego finansowanie odbywa się na podstawie bieżących faktur, co zapewnia większą ochronę przedsiębiorcy. Nieterminowe uregulowanie płatności nie stanowi dla przedsiębiorcy problemu, gdyż ryzyko z tym związane przejmuje faktor. Jednocześnie przedsiębiorca w rozliczeniu finansowanej faktury musi ująć koszt faktoringu.

Maksymalny termin płatności wierzytelności nie jest odgórnie określony, dlatego w wartości przyznanego limitu można sfinansować faktury z terminem odroczonym o 30 czy 60 dni.

Co to jest faktoring niepełny?

Faktoring niepełny uniemożliwia przeniesienie ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Instytucja finansowa po zawarciu umowy wypłaca przedsiębiorcy ustaloną kwotę, jednak przyznanie limitu nie oznacza, że faktor przyjmie odpowiedzialność za wykup należności. Ta odpowiedzialność pozostaje po stronie przedsiębiorcy aż do czasu, gdy należność od kontrahenta wpłynie na konto faktora.

Ile kosztuje faktoring niepełny? Faktoring niepełny cechują niższe podstawowe koszty faktoringu niż faktoring pełny, dlatego wybierają go przedsiębiorcy, którzy mogą pozwolić sobie na większe ryzyko. Zwykle są to faktoranci, którzy dobrze znają sytuację finansową swoich klientów i wiedzą, że są wypłacalni. W takiej sytuacji ryzyko utraty płynności finansowej z powodu niewypłacalności klienta jest znikome, a oferty faktoringu bez pełnego przeniesienia ryzyka nie stanowią problemu.

Jakie inne rodzaje faktoringu istnieją?

Inny rodzaj faktoringu to faktoring mieszany, który ma cechy zarówno faktoringu pełnego, jak i niepełnego. W ramach wartości przyznanego limitu faktoringowego przedsiębiorca może przenieść ryzyko niewypłacalności, jednak do określonej kwoty przyznanego limitu, a nie do jego całości, jednocześnie odzyskując płynność finansową. Jeśli kwota będzie wyższa, firma faktoringowa pozostawi ryzyko po stronie przedsiębiorcy.

Koszty faktoringu

Koszt usługi faktoringu zależy przede wszystkim od indywidualnej umowy o cesji wierzytelności. Ostateczne koszty wynikają zatem z zasad przyjętych przez konkretną firmę. Warunki udzielenia finansowania faktury powinny wskazywać na obowiązek zapłacenia określonych kosztów wraz ze wskazaniem ich wysokości.

Ile kosztuje faktoring pełny?

Usługa faktoringu obejmuje koszty takie jak:

  • prowizja przygotowawcza,
  • prowizja faktoringowa,
  • ubezpieczenie.

Prowizja przygotowawcza

Prowizja przygotowawcza jest ustalana pomiędzy klientem a firmą faktoringową przed zawarciem umowy. Jej wysokość zależy od tego, jak długi i skomplikowany proces weryfikacji faktoranta należy przeprowadzić, by uruchomić usługę faktoringu. Faktor w tym celu przeprowadza m.in. analizę wiarygodności kredytowej przedsiębiorcy, śledząc jego dotychczasowe przychody i wydatki, a także przyjmując dla niego minimalny okres prowadzenia działalności.

Prowizja faktoringowa

Prowizja faktoringowa to procent wartości brutto faktury objętej faktoringiem. W zależności od zasad naliczania prowizji jej wysokość wynosi od 0,2 do 3% miesięcznie. Prowizja może być naliczana od obrotów deklarowanych przez faktoranta, limitu faktoringowego, kwoty brutto faktury itp. Może wpływać na nią także okres finansowania faktury w przypadku dziennego obliczania prowizji.

Proces faktoringu bez badania zdolności kredytowej

Przedsiębiorca, który wnioskuje o faktoring krajowy lub faktoring międzynarodowy, na początku musi doprowadzić do końca proces sprzedaży i wystawić prawidłowo fakturę dla klienta. Jeśli jest to faktura z długim terminem płatności, może przekazać ją faktorowi, który w przypadku faktoringu pełnego przejmie całe ryzyko związane z wypłacalnością kontrahenta.

Ile wartości faktury brutto otrzymasz w przypadku faktoringu pełnego?

Następnym krokiem jest weryfikacja faktoranta, a po pozytywnym wyniku następuje wypłata zaliczki (najczęściej w wysokości 80-90% wartości finansowanej faktury). Po uregulowaniu należności z zachowaniem terminu płatności przez kontrahenta, faktor przelewa pozostałą część wartości procentowej. Faktoring jawny dodatkowo obejmuje poinformowanie kontrahenta faktoranta o przejściu faktury przez faktora.

W zamian za wypłacenie zaliczki faktorant płaci odsetki i prowizję, które może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Wybór firmy faktoringowej

Niezależnie od preferowanego rodzaju faktoringu przedsiębiorcy zawsze powinni korzystać z usług firm należących do Polskiego Związku Faktorów. Firmy pożyczkowo-faktoringowe nie zawsze są wiarygodne i zdarza się, że stosują w swoich umowach klauzule abuzywne. Wszystkie legalne usługi faktoringowe są opodatkowane podatkiem VAT, a klient przed podpisaniem umowy jest informowany o wysokości wszelkich dodatkowych stałych opłat i zasadach naliczania odsetek.

Ponadto firmy zrzeszone w PZF zawsze badają wiarygodność faktoranta, nawet gdy oferują mu faktoring pojedynczy bez udzielania mu większego limitu finansowania. Dzięki temu ryzyko po ich stronie jest niższe, a oferowany faktoring trafia do firm, które są w stanie spłacać swoje zobowiązania i potrzebują jedynie niewielkiego wsparcia w odzyskaniu płynności finansowej.

Polski Związek Faktorów

Polski Związek Faktorów to organizacja branżowa, w której zrzeszają się największe firmy faktoringowe w Polsce. Związek integruje branżę i koordynuje wspólne działania, by zwiększyć zainteresowanie faktoringiem. Do jego działań należy nie tylko promowanie faktoringu, ale i publikowanie statystyk dotyczących tej formy finansowania faktur.

Związek dba również o to, by koszty faktoringu, prowizja przygotowawcza i zasady finansowania wartości faktury były określane na przejrzystych zasadach. Wszystkie zrzeszone podmioty zapewniają, że obowiązujące w nich podstawowe koszty faktoringu są jawne.

Jakie firmy zrzesza Polski Związek Faktorów?

Przynależność do Polskiego Związku Faktorów zwiększa wiarygodność faktora. Do PZF mogą bowiem przystąpić wyłącznie firmy faktoringowe, które zapewniają najwyższą jakość usług finansowych dla przedsiębiorstw. Członkiem Polskiego Związku Faktorów mogą zatem zostać wyłącznie podmioty, które świadczą usługi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Członkowie Polskiego Związku Faktorów

Do PZF należy obecnie 25 członków. Wśród nich znajdują się banki komercyjne i samodzielne podmioty, które w swojej ofercie faktoringu online i nie tylko. Tytuł członka Polskiego Związku Faktorów ma m.in. eFaktor.

Podsumowanie kosztów faktoringu

Koszty faktoringu obejmują wysokość prowizji przygotowawczej i faktoringowej oraz naliczone odsetki. Ich łączna suma może być niższa lub podobna do kosztów związanych z kredytami operacyjnymi. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z faktoringu, cieszą się dobrą płynnością finansową, gdyż uzyskanie tej formy finansowania jest łatwiejsze niż zaciągniecie kredytu bankowego. Ponadto szybkie uzyskanie gotówki sprawia, że przedsiębiorstwo może szybciej się rozwijać i inwestować w celu pozyskiwania nowych klientów.

foto Dominik Bozek nowe

Dominik Bożek

Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.

in